English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
TRAC Artvin Şubesi CQ WW SSB Contest'e Katıldı
Cumartesi, 12 Kasım 2016
TRAC Artvin Şubesi CQ WW SSB Contest'e Katıldı

        29-30 Ekim 2016 tarihlerinde yapılan ve Dünyanın en büyük yarışmalarından sayılan CQ WW DX(SSB) Contest’e YM9KM Çağrı işaretimiz ile, İlimiz ve Bölge Amatörlerinin sağladığı destek ile katıldık. 

      Şubemizin sürekli haberleşme kabiliyetinde yapmış olduğu yenilemeler sonucunda ikinci defa tertiplediğimiz bu organizasyon sayesinde Üyelerimizin Radyo Amatörlüğü, Contest, DX ve Teknik konularda bilgi ve tecrübelerinin artması hedeflenmektedir. Böylelikle birçok üyemiz ilk defa Contest ortamında bulunmuş ve tecrübe edinmiştir.

      Bu organizasyona ilk etapta Şubemizin iki yıl önce kurulumunu gerçekleştirdiği Kulenin (16m) yerinin değiştirilmesi ile başlandı. Kulenin Şube binasına olan uzaklığı nedeniyle zaman zaman Rotor sisteminde sorunlar ile karşılaşılmakta idi.  Her şeyden önce Kulenin bulunduğu arazinin Şubeye ait olmaması da ileride sorunlara neden olacağı değerlendirilmişti.  Bu nedenle Şube binası kenarına alınması işlemi yarışma gününe bir gün kala daha önce planlandığı üzere Trabzon’dan gelen TA7OM ve TA7Q in de katkıları ile Üyelerimiz TA9AF,  TA9AOZ,  TB9AO,  TA9ASU,  TB9K bir günlük zorlu bir çalışma sonucunda Şube Binası kenarına monte adildi.

    Kulenin yer değiştirmesi ile Tüm anten sistemleri yeniden düzenlenmek zorunda kalınmıştı. Yarışmanın başlayacağı gecenin gündüzünde; Cuma günü sabahtan İlk olarak Kule üzerine 7 EL 20m-15m-10m Full Size Yagi’nin konulması ve Rotor sisteminin aktif edilmesi ile başlandı.  Bu arada Trabzon’dan yarışma ya destek için  TA7K, TA7SO, TB7MDH ve Kerem Can  geldikten sonra  160m için V Dipol  Anten, 80m için Deltaloop ile 40m Deltaloop Anten yeni kule  referans alınarak gelen arkadaşların da desteği ile uygun bir şekilde kurularak swr değerleri ayarlandığında akşam olmak üzereydi. Kars’tan yola çıkan TA9J’inde gelmesi ile ekip tamamlanmıştı. İstasyonun bulunduğu odanın da düzenlenmesi gerekiyordu. Dışarı işlemleri bittikten sonra Cihazların Contest için hazırlanması fazla uzun sürmedi.  Tüm hazırlıklar tamamlandığında ekip olarak yediğimiz palamutlar adeta yorgunluğumuzu almıştı.

    Contest saatine kadar bir kısım arkadaş istirahat ettiler, yerel saat ile 03:00 da başlayan maraton, 48 saat sonra bitti. Şartların daha önceki yıllara nazaran iyi değildi. Ancak Şubemizde sistemlerimizi böyle bir yarışmadan test etme fırsatı bulduk. Önünde büyük dağların olduğu şubemizden Ülkemizde birçok istasyon ile yarışma QSO su yapma fırsatı da bulduk. Ülkemizden yarışmaya katılan arkadaşlarımızı duymak  bizler için Contest esnasında yapmış olduğumuz binlerce QSO dan daha değerliydi. 

    Yarışmayı 1800 QSO ve 1.483.509 puan ile bitirdik. Şubemizden ilk defa katıldığımız; Multi Operatör Multi Band kategorisinde yapmış olduğumuz bu aktivite Şube Kabiliyetleri ve ileride yapılması gerekenlerin neler olduğu konusunda bizlere ışık tutmuş oldu. Birçok üyemizin de bu konuda bilinçlenmesi, tecrübe edinmesi sağlanmış oldu. Ülkemizde Conteste katılan herkese başarılar dilerim.

      Tüm bunların yanında Şubemize gelerek bizzat destek veren TRAC Kars Şube Başkanımız TA9J- sayın Prof.Dr. İsmail ÇAKMAK   ile Trabzon’dan gelen TA7OM, TA7K, TA7SO, TB7MHD, TA7Q , ve Üyelerimiz TA9AF, TA9AOZ, TB9AO, TA9ASU, TB9K çağrı işaretli arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Hafta sonu katıldığımız CQ WW SSB CONTEST ile ilgili KAFKAS HABER AJANSI www.kha.com.tr 'de yapılan haber linki; http://www.kha.com.tr/guncel/37484--Amator-Telsizciler-Dunya-Capindaki-Yarismaya-Katildi.html

 

      73!  TA9EG

      Hasan GÜLTEKİN

      TRAC Artvin Şube Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: YM9KM, CONTEST,dx,cq ww dx,ssb,cw,ta9eg,ta7om,ta7q,ta7so,artvin,
Yorumlar
Yorum Yazın
İsim:
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
28 + 2 =